Ekonomi

Emeklilerin Maaşları Altın Fiyatları Karşısında Eridi

ÇAĞATAN AKYOL

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, AKP’nin iktidara gelmesinin ardından geçen 21 yılda temel emekli maaşlarında ve buna paralel olarak tüm emekli maaşlarında altın fiyatları karşısında çok ciddi bir erime yaşandığına dikkat çekti. Ergün, “2002 emekli maaşımızın altın karşılığını bugün alsaydık en düşük emekli maaşı 25 bin 104 lira olacaktı. Bugün 7 bin 500 lira cezaya çarptırıldık. Emeklilerimizin dayanacak gücü de gücü de yok. Yılbaşına kadar.”

TÜED Lideri Kazım Ergün, emekli maaşları ve emeklilerin yaşadığı sorunlarla ilgili ANKA Haber Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana emekli maaşları ile altın fiyatlarını karşılaştıran Ergün, şunları söyledi:

“2002 yılında en düşük emekli maaşı olan 257 lira ile 15 gramdan fazla altın alınabiliyordu. Yani onunla bir altın bilezik ve 2 çeyrek altın alınabiliyordu. 4.5 gram yani 3 çeyrek altın. Altın alınabilecekti.Emeklinin taban maaşı son 21 yılda alım gücünü koruyabilseydi bugün 25 bin 104 lira,Aynı şekilde en düşük fiyat 17 bin 970 lira,altın 10.78 gram olacaktı. Bu miktar ile satın alınabilir.

“EMEKİLİNİN YILLIK MAAŞIYLA ALABİLECEĞİ 12 ALTIN ​​BİLEZİK ELİNDEN ÇEKİLDİ”

Dernek olarak yaptıkları hesaplardan örnek veren Ergün, şöyle devam etti:

“Temel emekli maaşları altına karşı önemli bir erime yaşadı ve emeklinin her ay maaşıyla alabileceği ikram bileziği kendisinden yılda 12 altın bilezik alındı. Bir an önce yapılması gereken alım gücünü artırmak. emeklilerin düzeltmelerini yapmaları, ek ödeme oranlarının yüzde 10 seviyesine çıkarılması ve sağlık kesintilerinin kaldırılması.Emeklilerimiz yaşının prestijiyle bir ayağı hastanede, bir ayağı hastanede olan kişilerdir. Eczanede.Sağlık katkı payları emeklileri kabusa çevirdi.Emeklilerimizden sağlık katkı payı kesilmemeli.Aslında sağlıksız beslenen emeklilerimizi vitamin ve vitamin eksikliğinden dolayı ciddi hastalıklar bekliyor. “Beklentimiz, hayatlarının son dönemini huzur içinde geçirmek isteyen ve bunun için geçmişte yüksek sigorta primleri ödeyen emeklilerimize hak ettikleri saygıyı göstermeleri ve alım gücündeki kayıpları bir an önce telafi etmeleridir.

bayindirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu