Haber

CHP’li Sezgin Tanrıkulu’ya “TSK” soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalar nedeniyle CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında soruşturma başlattı.

Konuya ilişkin Savcılıktan yapılan açıklamada, “Cumhuriyetçi Halk Partisi Diyarbakır Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu, Özgür Söz Programı canlı yayınına telefonla yaptığı açıklamalar nedeniyle 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesine tabidir. 08/09/2023 tarihinde TV100’de.” “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını aşağılamak” ile “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya hakaret” suçlarından soruşturma başlatıldı. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216’ncı maddesi.”

Sezgin Tanrıkulu, sosyal medya platformundan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Lütfen bana gelmeyin” dedi.

Sezgin Tanrıkulu ne dedi?

Tanrıkulu, Cuma akşamı TV100 canlı yayınında şunları söyledi: “Takip ettiğim davalar var. 15 köylüyü helikopterden atan Türk Silahlı Kuvvetleri değil mi? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararıyla ne ortaya çıktı?” … Eleştirel yaklaşıyoruz, Türk Silahlı Kuvvetleri aracılığıyla sorular soruyoruz, hakikatin var olup olmadığını sorguluyoruz.” “Bu tür şüpheleri ortadan kaldırmak için bunu soruyoruz. Türkiye 40 yılda her şeyi doğru yapsaydı bu durumda olmazdı. AİHM kararı var, 15 köylü, kim attı? Bu kadar köyü yaktı mı?” dedi.

DW/AI, HT

haber-buca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu