Haber

Esad rejiminin Halep’te PKK/YPG’nin yuva yaptığı mahallelere akaryakıt ve gıda kısıtlamasının 8. haftasında.

Beşar Esad rejiminin, Suriye’nin kuzeyindeki Halep şehir merkezinde terör örgütü PKK/YPG’nin işgal ettiği Pir Maksut ve Eşrefiyye mahallelerine akaryakıt ve gıda ikmalini kısıtlaması yaklaşık 8 haftadır sürüyor.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre Esad rejimi, 26 Kasım 2022 tarihi itibarıyla Halep’te PKK/YPG’li teröristlerin yuva yaptığı Pir Maksut ve Eşrefiyye mahallelerine akaryakıt ve temel gıda ürünlerinin girişini kısıtladı.

Yaklaşık 8 haftadır binlerce kişinin yaşadığı mahalleler, ısınma amaçlı akaryakıta erişimde büyük sıkıntılar yaşıyor. Akaryakıt krizi nedeniyle elektrik sağlayan jeneratörlerin çoğu hala arızalı.

Fırat’ın doğusunda güç kaynaklarını işgal eden terör örgütü PKK/YPG’nin 19 Kasım 2022 itibarıyla Esad rejimine petrol satışını durdurmasının ardından rejim güçleri Pir Maksut ve Eşrefiyye’yi kuşattı.

Esed rejim güçleri 7 Nisan 2022’de Pir Maksut ve Eşrefiyye mahallelerini kuşatmış, buna karşılık PKK/YPG, 9 Nisan 2022’de Haseke ili ve Kamışlı ilçesinde Esad rejimi güçlerini ablukaya almıştı.

Halep şehir merkezinde PKK/YPG varlığı

Esad rejimi, 2012’de artan halk hareketleri ve silahlı direniş nedeniyle ülkenin kuzeyindeki bazı bölgeleri silahlı eylemde bulunmamak şartıyla PKK/YPG’ye bıraktı. /YPG, Halep şehir merkezindeki mahallelere yuvalanmaya başladı.

Örgüt, 2016 yılında rejime ve Rusya’nın Halep’i kuşatma ve ele geçirmesine Şeyh Maksut Bölgesi üzerinden stratejik destek sağladı.

Rejim, elinde tuttuğu Halep’in merkezinde PKK/YPG’nin varlığına izin verirken, terör örgütü de Haseke vilayetinin bazı noktalarında rejime izin veriyor. Ülkenin kuzeydoğusundaki Haseke’de taraflar, hakimiyet dönemi nedeniyle kısa süreli çatışmalara giriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu