Haber

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrel: Türkiye, Ukrayna, Rusya, Lincoln ve Çin ile ana gündem maddelerimizden biri

Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Josep Borrel, “Bugün Türkiye, Ukrayna, Rusya, Lincoln ve Çin ana gündem maddelerinden biri. Önce Gümrük Birliği’nin modernizasyonuna ve vize sorunlarına bakmamız gerekiyor.”

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrel, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Görüşmede Çin ve Ukrayna’ya desteğin devamı ile Türkiye-AB ilişkilerinin ele alınacağını belirten Borrel, “Yaz aylarının ardından tekrar görüşeceğiz ve Türkiye yeniden gündemimizde olacak. Bugün konuşacağız. Türkiye ile ilişkilerimizi nasıl yeniden gözden geçireceğiz. Uzun zaman oldu Türkiye’yi konuşmadık. Bugün Türkiye, Ukrayna, Rusya, Lincoln ve Çin ile birlikte ana gündem maddelerinden biri.”

Türkiye’nin AB üyeliğine değinen Borrel, “Ukrayna’nın AB üyeliği tüm komşularımızda yeni dinamikler yaratıyor. Ukrayna’nın üye olması tüm Balkanlar’ın üyelik sürecini hızlandırır. Tabii özellikle Türkiye de bir parçası olmak istiyor. Bu oyunun ilk önce Gümrük Birliği’nin modernizasyonuna ve vize sorunlarına bakmamız gerekiyor.”

“Türkiye nihayet İsveç’in NATO üyeliğini kabul etti”

Borrel, Karadeniz’deki Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili olarak, “Karadeniz limanları kapanırsa o zaman limanlarımızdan Ukrayna ve komşu ülkelere tahıl ihracat kapasitemizi artırmak zorunda kalacağız. Bu Ukrayna için büyük bir emek demektir. Ukrayna’ya tahıl sevkiyatlarında sınırları açarak daha fazla katkıda bulunmak zorunda kalacağız.”

İsveç’in NATO üyeliği hakkında konuşan Borrel, “Türkiye nihayet İsveç’in NATO üyeliğini kabul etti.” – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu